Ο Ρόμπιν Φρίινς κράτησε ψηλά τη σημαία της Audi στο E-Prix της Ρώμης

Ο Ρόμπιν Φρίινς κράτησε ψηλά τη σημαία της Audi στο E-Prix της Ρώμης, καθώς κατέκτησε την τέταρτη θέση, την καλύτερη από όλους τους οδηγούς των e-tron FE05.

Ντι Γκράσι

Λούκας ντι Γκράσι

Και μπορεί ο Φρίινς να ήταν ο οδηγός των Audi e-tron FE05 που σημείωσε το καλύτερο αποτέλεσμα στο E-Prix που έγινε στη Ρώμη (τέταρτη θέση), ωστόσο ο Λούκας ντι Γκράσι ήταν εκείνος, ο οποίος είχε την καλύτερη θέση στα προκριματικά του αγώνα. Ενός αγώνα, που διακόπηκε σχεδόν αμέσως μετά την εκκίνηση για περίπου μία ώρα. Αυτό συνέβη λόγω μιας καραμπόλας στην οποία ενεπλάκησαν πολλά αυτοκίνητα.

Ο Ντι Γκράσι μπόρεσε να ανέβει από τη 13η, στην έβδομη θέση, όπου και τερμάτισε. Έτσι κατάφερε να αποσπάσει έξι πόντους. Πλέον, απέχει επτά από τον Ντα Κόστα, που ηγείται στη βαθμολογία των οδηγών. Άξιο αναφοράς το γεγονός πως στα επτά πρώτα E-Prix, έχουν αναδειχτεί νικητές επτά διαφορετικοί οδηγοί.

Στο πρωτάθλημα των ομάδων, προηγούνται οι Envision Virgin Racing και Mahindra Racing με 97 βαθμούς. Η Audi Sport ABT Schaeffler ακολουθεί με 96.

Ο επόμενος αγώνας του φετινού πρωταθλήματος της Formula E, θα διεξαχθεί στις 27 Απριλίου, στο Παρίσι.