Θρίαμβος για τη Hyundai στο Monte-Carlo

Θρίαμβος για τη Hyundai στο Monte-Carlo, με το βελγικό πλήρωμα των Thierry Neuville και Nicolas Gilsoul να κατακτά την πρώτη θέση.

Hyundai - Monte-Carlo

Hyundai – Monte-Carlo

Μάλιστα οι δύο πρωταγωνιστές πρόσθεσαν και πέντε επιπλέον βαθμούς στο πρωτάθλημα των οδηγών κερδίζοντας μια συναρπαστική Power Stage μόλις 0,016s.

«Ήταν ένας καταπληκτικός τρόπος για να ξεκινήσει η σεζόν”, δήλωσε ο Thierry. “Είμαι πραγματικά ευτυχής που καταφέραμε τελικά να νικήσουμε στο Monte-Carlo. Είναι κάτι που κυνηγήσαμε και τελικά το καταφέραμε».

«Είναι πολύ σημαντική για μένα προσωπικά η νίκη μας στο Rallye Monte-Carlo», δήλωσε o Team Director Andrea Adamo. «Ήταν ένας από τους αγώνες που θαύμαζα από την αρχή σε αυτό το άθλημα και η κατάκτηση του βάθρου από τον Thierry και τον Nicolas είναι κάτι ξεχωριστό».

Οι Sébastien και Daniel ολοκλήρωσαν έναν σκληρό αγώνα στην έκτη θέση, αλλά κατάφεραν να κατακτήσουν δέκα σημαντικούς βαθμούς για το πρωτάθλημα των κατασκευαστών.

Ωστόσο, για το νεότερο πλήρωμα της Hyundai Motorsport, Ott και Martin, ο πρώτος τους αγώνας με τα χρώματα της ομάδας ήταν δύσκολος καθώς βγήκαν εκτός δρόμου χωρίς ευτυχώς κανέναν τραυματισμό.

Η Hyundai Motorsport έχει πάρει προβάδισμα στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών σε 35 βαθμούς, ενώ ο Thierry Neuville ξεκινά τη σεζόν του 2020 στην κορυφή της κατάταξης των οδηγών, με 30 βαθμούς.