Στο βάθρο η Ducati με Ντοβιτσιόζο και Πετρούτσι

Στο βάθρο η Ducati με Ντοβιτσιόζο και Πετρούτσι, με τους δύο αναβάτες να τερματίζουν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, στον αγώνα που έγινε στη Γαλλία.

Ντοβιτσιόζο - Πετρούτσι

Ντοβιτσιόζο – Πετρούτσι

Στο Λε Μαν δόθηκε η συνέχεια του παγκοσμίου πρωταθλήματος του MotoGP. Εκεί, οι αναβάτες της Ducati, Αντρέα Ντοβιτσιόζο και Ντανίλο Πετρούτσι, τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Ο αγώνας αποτέλεσε τον πέμπτο φετινό του MotoGP. Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στην εκκίνηση, εκεί όπου ο poleman Μακ Μάρκεθ ξέφυγε από την αρχή, με τους αναβάτες της Ducati να αντιμετωπίζουν προβλήματα με τη συμφόρηση που δημιουργήθηκε.

Μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, ο Μάρκεθ είχε ανοίξει τη διαφορά του. Οι Ντοβιτσιόζο και Πετρούτσι άλλαξαν αρκετές φορές θέση, αλλά ο πρώτος κέρδισε τελικά την ενδοοικογενειακή μονομαχία και τερμάτισε δεύτερος.

Μετά τον αγώνα Λε Μαν, ο Ντοβιτσιόζο είναι δεύτερος στη βαθμολογία με 87 βαθμούς, έναντι 95 του Μάρκεθ. Από την πλευρά της, η Ducati είναι δεύτερη στους κατασκευαστές με 90. Όσον αφορά στη Mission Winnow Ducati, είναι πρώτη στις ομάδες με 144 πόντους.

Ο επόμενος αγώνας του MotoGP διεξάγεται στο Μουτζέλο της Ιταλίας, το διάστημα 31 Μαΐου-2 Ιουνίου.